Twitter Kullanıcısı Olan Bir Kişi, 192 MB RAM İle Windows 10 Çalıştırmayı Başardı…

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Twitter’de Nora ismiyle kayıtlı olan bir kullanıcı, Windows 10 üzerinde bir deneme yaptı ve Microsoft tarafından Windows 10 için kullanıcılara tavsiye edilen RAM miktarının sadece %20’si ile Microsoft 10’u çalıştırmayı başararak deneyi tamamladı. Nori tarafından yapılan deneme sonuçlarına göre Windows 10, daha düşük miktarlardaki RAM ile çalıştırılabiliyor. Sanal makineyi kullanarak bu denemeyi gerçekleştirmiş bulunan Nori, bu denemede Windows 10’un 32 bitlik sürümünün değişik RAM miktarlarıyla da çalışabileceğini kanıtlamış bulunuyor.

Windows 10 deneyimlerini sahibi olduğu İntel Core İ58400 işlemci özelliğine sahip bir bilgisayar kullanarak gerçekleştiren Nori, bu makinelerin oluşturduğu sanal makineler vasıtasıyla Windows 10’u farklı RAM kısmı ile çalıştırmayı başarıyor. Nori bu deney sırasında 512 MB’dan başlayarak gitgide daha az RAM kapasiteleriyle Windows 10’u çalıştırmayı deneyimleyerek başarı sağlıyor.


Nori deneme sırasında Windows 10’u 192 RAM’de bile çalıştırmayı başarsa da, teknolojiye olan merakı onu, daha düşük RAM kullanarak da çalışıp çalışmayacağını denemeye itti. Daha düşük RAM ile çalıştırmayı denese de mavi bir ekranla karşılaşan Nori, 140 MB ile tekrar ettiği deneyimi başarısız sonuçlandı. Denemelerine devam eden Nori, nihayet 192 MB RAM ile Windows 10’u çalıştırmayı başardı.

Bu deneyim sırasında işletim sisteminin hiçbir özelliği ve hizmetlerini devre dışı bırakmayan Nori, çalıştırmayı başarmış olmakla birlikte, öngördüğü gibi işlemlerin daha uzun sürede yapılabileceğini tespit etmiş oldu. Sahip olduğu Github adlı web sayfasında işletim sistemlerini değişik cihazlarla kurduğu deneylerini de paylaşan Nori, Tom’s Hardware editörlerinin gerçekleştirdiği röportajında işletim sistemleri ile neden bu kadar ilgili olduğu sorusuna, tüm bunları sadece eğlence amaçlı olarak gerçekleştirdiğini ifade etti.

Twitter Kullanıcısı Olan Bir Kişi, 192 MB RAM İle Windows 10 Çalıştırmayı Başardı… BENZER İÇERİKLER
Twitter Kullanıcısı Olan Bir Kişi, 192 MB RAM İle Windows 10 Çalıştırmayı Başardı… YAPILAN YORUMLAR